Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
5 tysięcy lat .... 0
5 tysięcy lat ....

Pierwsze majtki miały postać przepasek na biodra lub chustek (nawet w obecnych czasach jest to jedyne okrycie noszone w społecznościach męskich w Papui-Nowej Gwinei, a zowie się koteką).

Początkowo „szyte” były ze skóry, potem płótna, lnu.

W czasach Średniowiecza majtki nabierały innych kształtów i były szyte z bardziej szlachetnych materiałów.

Przez stulecia zmieniała się też długość majtek, aczkolwiek bardzo długo były one zarezerwowane dla męskiej części ludzkości.

Panie ubierając się przez wieki w długie suknie majtek nie nosiły, a wręcz było im to zakazywane.

Pierwsze damskie majtki powstały we Włoszech w XVI w., ale zarezerwowane były jedynie dla kurtyzan i pań lekkich obyczajów. Kształtem przypominały długie kalesony, a szyte były z jedwabiu, płótna lub aksamitu.

Wiek XVII niewiele zmienia w sprawie noszenia przez kobiety dolnej części intymnej garderoby. Do kurtyzan i pań lekkich obyczajów dołączają tancerki operowe. Ewentualnie jakieś starsze, schorowane panie mogły, ze względu na walory zdrowotne, nosić pantalony.

Natomiast XIX wiek wprowadza modną suknię - krynolinę – jak wiadomo sztywną i bardzo niewygodną w użytkowaniu.

Panie w takich sukniach schylając się … pokazywały wszystko co miały pod spodem i dlatego nareszcie „pozwolono” nosić im majtki. Oczywiście „okropne” pantalony, ale zawsze to już coś!

Po I Wojnie Światowej sukienki zaczynają się skracać więc i pantalony są coraz krótsze, aż od 1928 roku majtki zaczynają przypominać obecną bieliznę.

W kolejnym odcinku napiszemy o … biustonoszu:-)

Danuta

zdjęcie pochodzi z zasobów Muzeum Narodowego w Krakowie

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl